Kasa fiskalna a faktura

Paragon z kasy fiskalnej novitus lupo jest materiałem niezmiernie ważnym i dla menedżerze a dla kupującego. Ci główni mają obowiązek wystawiania takich dowodów sprzedaży, ci inni powinni za każdym razem usuwać ze sobą paragon.

Niestety, większość z nas na paragony nie zwraca większej uwagi, co w moc przykładach że być poważne konsekwencje. Jak długo powinniśmy trwać takie wydruki z kas fiskalnych i w których formach potrafią się one nam przydać?

W wypadku przedsiębiorców kwestia jest nieco prosta. Kopie paragonów powinni oni trzymać przez 5 lat-na wypadek kontroli z Tytułu Skarbowego. Po co przecież taki dokument klientowi? Ten niski skrawek papieru w wielu przypadkach że być niemałe znaczenie. Jeśli znamy ważność paragonu z kasy finansowej i wiemy, w jaki system odpowiednio przechowywać taki dokument, możemy wielu zyskać. Mówi to przede każdym tych spraw, w których pragniemy zareklamować kupiony produkt lub oddać go także wziąć nasze pieniądze. W takim wypadku sprzedawca zażąda z nas okazania paragonu-potwierdzenia reklamowanej transakcji. O jakich terminach musimy mieć w chwili, gdy paragon ma nam działać w budowaniu reklamacji? Jeśli kupujemy produkty spożywcze, problemy związane spośród nimi możemy zgłosić do 3 dni. Znacznie dłużej powinniśmy przechowywać te paragony, które są dokumentem zakupu ubrań, obuwia, mebli lub sprzętu RTV. Tu prawo zapewnia nam aż 24 miesiące na wykrycie cechy także na zgłoszenie reklamacji. Dokładnie w chwili, kiedy nie będziemy mieć paragonu, nasza reklamacja nie zostanie uznana. Im większa zaletę reklamowanego towaru, tymże korzystniejsza strata połączona z brakiem dokumentu potwierdzającego taką sprzedaż.

Pamiętajmy czyli o paragonach, które sprzedawca musi nam wręczyć podczas zakupów. Pamiętajmy więcej o tym, by dokumenty takie przechowywać w stosowny sposób. Możemy stworzyć koperty, w jakich będziemy zbierać paragony w organizacji chronologicznej, możemy wyłożyć na ten cel specjalne pudełko. Ważne, by dokument potwierdzający stworzone przez nas sprzedaże był przechowywany tak długo, jak długo może stawać się podstawą do złożenia reklamacji.