Choinka origami modulowe

kankusta duoKankusta Duo - Tehokas ratkaisu naisille ja miehille, jotka haluavat menettää tarpeettomia kiloja

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie słucha toż kwestii. Wszyscy albo przed świętami, albo w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej więcej ciastka oraz oryginalnego typu słodycze, które później najmłodsi z chęcią podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, jaka jest historia choinki i dlaczego jest właśnie obowiązująca w świątecznej tradycji?

Istnieje znacznie teorii, które traktują o tym, skąd zabrała się tradycja świątecznego drzewka. Przedstawiam one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne że to symbolika rajskiego drewna w Edenie. Oraz w mało bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w sezonie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie odnosząc się do nauce, iż przystrajanie drzewka w jasne ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne skupienie się kogoś z Bogiem. Zwyczaj ten szybko rozpowszechnił się na cały świat. Można więc powiedzieć, że teraz nie dopiero w Polsce, lecz również a nowych krajach Europy oraz w Ameryce na prawdziwa przystraja się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już z tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w segmenty papieru i jabłka, ubierając choinki w ciekawe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą tylko na odległości ostatnich 30 lat można stwierdzić dużą kolej w popularności choinkowej. Tak to, dawniej bardzo często spotykanym wydarzeniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem często były bezpośrednio wykonane łączone ze sobą obręcze z kolorowego papieru, natomiast oświetlenie były świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (jak ważna się łatwo domyślić, nie trudno było więc o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby ubiegły w centralnej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, i jak dodatek stanowiły tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne czy złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, które stanowiły być stosowane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość stanów i kolorów świątecznych ozdób jest pełna do określenia, zawsze w pierwszej mierze dominują odcienie złota, czerwieni i zieleni, które są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak samo gdy wszyscy, doświadczała zmian w sferze trendów traktujących jej przystrajania. Jednakże nie zmieniło się to, że od momentu ubrania pierwszej w sprawy choinki przez Luthera, zwyczaj tenże szczególnie głęboko zakorzenił się w sztuce świątecznej a bądźmy możliwość, że nieprędko przeminie.